Jak uniknąć błędów na rozmowie rekrutacyjnej?

napisz do autora Hubert Kubasiewicz


doradztwo personalne it

Dlaczego znowu nie otrzymałeś pracy na którą liczyłeś? Jakie błędy popełniłeś? Co zrobić, aby następnym razem wypaść lepiej?

Z wypełnionych ankiet wynika, że co dziewiąty chętny do zmiany pracy twierdzi, że nie wypadł pozytywnie na rozmowie kwalifikacyjnej i właśnie dlatego nie zdobył nowej pracy. Co czwarty zainteresowany potwierdza, iż fakt niezadawania pytań w czasie spotkania było powodem, jaki przyczynił się do niepowodzenia. Z kolei co piąty kandydat uważa, że nie został zatrudniony generalnie dlatego, że nie był odpowiednio przygotowany do spotkania. Kolejne 20 proc. rekrutowanych sądzi, że nie ogólnie wypadli źle i nie udało im się przekonać rozmówcy do tego, że idealnie nadawali się na takie miejsce. 3 procent kandydatów oświadcza, że brak chęci ze strony zleceniodawcy powstawał z powodu krętactw na temat dokonań zawodowych. Jeszcze inna grupa respondentów odpowiedzialności za niepowodzenia dopatruje się w zbyt nieformalnym stroju jaki mieli na sobie podczas spotkania.

Konsultanci, dla których rekrutacja it to "chleb powszedni" poświadczają, iż niedozwoloną sytuacją jest brak wiedzy kandydatów na temat nowego środowiska pracy, w którym mieliby pracować. Brak jakiejkolwiek wiedzy na temat potencjalnie, nowego zakładu pracy sprawia, że taka osoba na pewno wyróżni się na na tle pozostałych kandydatów, ...ale negatywnie. W czasach Internetu, bardzo łatwego dostępu do informacji, na powyższe bezmyślne zachowanie kandydata nie ma żadnego wyjaśnienia – twierdzi Sylwia Kubasiewicz, starszy konsultant w agencji rekrutacyjnej Italents.pl.

Szukający pracowników zwracają dużą uwagę na ubiór. – Pozornie wydaje się, że zwłaszcza w świecie it istnieje pozwolenie na to, aby ograniczona klasa ekspertów posiadająca wysokie kompetencje i doświadczeniu może pozwolić sobie na wolność w ubiorze - tylko pozornie. Osoby startujące do wyścigu o nowe stanowisko powinny zdawać sobie sprawę, że konkurencja jest naprawdę duża i że sytuacja zobowiązuje do należnego zachowania. Dodatkowo należy w miarę możliwości sprawdzić jaki dress code obowiązuje w danej firmie i starać się dostosować - uważa Aneta Sieradzka z agencji doradztwa personalnegoITalents.

Może wydaje się to oczywiste, ale wszelkiego rodzaju oszustwa i matactwa nie są aprobowane ani przez konsultantów pracujących w agencjach doradztwa personalnego, ani tym bardziej przez potencjalnych pracodawców. Wbrew wszelkim pozorom każda nieuczciwość prędzej czy później wyjdzie na jaw i oszust będzie czuł się bardzo niezręcznie. Mowa ciała to rzecz, na którą powszechcnie zwracana jest uwaga Konsultantów zajmujących się doradztwem personalnym. Bardzo łatwo rozpoznać, że kandydat oszukuje, przeważnie przeciera nos, trąca usta, nerwowo kręci się na krześle, nie utrzymuje kontaktu wizualnego.

Odwiedź mnie